mę usług. Jedną z nich jest przewożenie towarów, których parametry odbiegają od standardowych. Transport ponadgabarytowy czy inaczej transport ciężki to skomplikowana operacja logistyczna wymagająca spełnienia odpowiednich warunków. Transport maszyn narzuca konieczność użycia specjalnych, wzmocnionych platform, zabezpieczonych pasami lub łańcuchami mającymi uchronić towar przed uszkodzeniami. Jednostki zajmujące się tego typu spedycją stosują także specjalne środki chemiczne aby uniknąć zawilgocenia elektronicznych części maszyn. Trasa, jaką ma się odbyć transport musi być dostosowana także do wysokości i szerokości przewożonej jednostki aby uniknąć przeszkód mogących uniemożliwić dotarcie do zamierzonego celu. Relokacja tego typu ładunków wymaga też uzyskania specjalnych zezwoleń, dlatego warto wybrać firmę, która świadczy kompleksowe usługi także i w tym zakresie.
Transport ponadgabarytowy to w dużym skrócie
Transport ponadgabarytowy to, w dużym skrócie, przewóz dóbr i przedmiotów, które nie zmieszczą się na naczepę zwykłego TIR-a. Termin ten najczęściej odnosi się do przemieszczania maszyn lub ich części.
Ciężarówki wiozące elementy ponadgabarytowe często możemy zobaczyć w nocy lub nad ranem. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niejednokrotnie podróżują one w obstawie "pilotów" - mniejszych aut, których zadaniem jest informowanie o zbliżaniu się kolosa.
Jakie przepisy regulują transport ciężki?
Oczywiście w wypadku przewożenia przedmiotów i dóbr o wysokich gabarytach obowiązują osobne przepisy. Firma zajmująca się tego typu usługami musi zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie osi oraz całkowity ciężar pojazdu (liczony razem z kierowcą).
Jak przebiega transport maszyn?
Wiele maszyn - na przykład kotły ciepłownicze - posiada elementy o naprawdę dużych gabarytach. Aby je przewozić, trzeba uwzględnić szereg norm oraz ubiegać się o odpowiednie zezwolenia. Dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych wymogów można rozpocząć transport.
Jest to bardzo ogólna instrukcja ale
Chcesz założyć firmę z transportem ciężkim? Nie jest to taka łatwa sprawa, jednak postaram się opowiedzieć ci jak to zrobić. Na początku trzeba wiedzieć czym jest ten cały transport ciężki, lub inaczej ponadgabarytowy odnosi się do pojazdu lub zespołów pojazdów, w przypadku którego naciski osi z ładunkiem lub bez przekraczają dopuszczalne, przewidziane dla konkretnej drogi w przepisach o drogach publicznych, bądź w sytuacji kiedy wymiary, czy też rzeczywista masa całkowita wraz z przewożonym towarem albo bez niego są większe od tych, które dopuszczone zostały w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Na początku musisz wszystko porządnie zaplanować, oraz pomyśleć o najkorzystniejszym sposobie transportu towarów o niestandardowych wymiarach i wadze. Później zapoznaj się z przepisami, którym podlega transport ponadgabarytowy (jest ich naprawdę sporo). Potrzebujesz także wszystkich zezwoleń, na transport maszyn. Oczywiście na końcu musisz zarejestrować firmę, jak każdą inną. Jest to bardzo ogólna instrukcja, ale tak to mniej więcej wygląda.
Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako
Transport ponadgabarytowy cechuje się unormowanym prawnie, przekraczaniem zasad wielkości na drogach. Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm, potrzebne jest spełnienie szeregu procesów organizacyjno-logistycznych. Firmy, których specjalnością jest transport ciężki, są zobowiązane do uzyskania pozwoleń na przejazdy od zarządcy drogi i policji. Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako transport maszyn, gdyż w wielu przypadkach ciągniki siodłowe przewożą inne maszyny, przekraczając przy tym normy poruszania się na drogach tj. całkowita długość 16,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 4 m. Transport ładunków ponadnormatywnych to wielkie wyzwanie całego zespołu logistyczno-transportowego. Logistycy specjalizujący się w takich przejazdach muszą zwrócić szczególną uwagę na szerokość dróg na trasie, obecność rond, mostów, wiaduktów, jak i znaków drogowych. Nie bez przyczyny zarobki w tej branży należą do wysokich, a trudność całego przedsięwzięcia wzbudza ciekawość, o czym świadczy wiele programów o tej tematyce w telewizji np. TVN Turbo.